Oval Sapphire and Diamond Halo Ring Set in 14KT White Gold
calcActive())">
Timeless and elegant, the regal design of this spectacular ring is captivating. Crafted of striking 14KT white gold, the ring features an illuminating 1.01CT oval sapphire surrounded by a dazzling halo of diamonds that make their way along the band. The 0.52ctw of diamonds are prong-set flush into the high-polished mounting. The style is versatile and fun to wear. This ring also makes an exquisite and thoughtful gift for any occasion.
In stock
- SKU
- 4243
$1,290.00
$900.00
Description / Oval Sapphire and Diamond Halo Ring Set in 14KT White Gold
Timeless and elegant, the regal design of this spectacular ring is captivating. Crafted of striking 14KT white gold, the ring features an illuminating 1.01CT oval sapphire surrounded by a dazzling halo of diamonds that make their way along the band. The 0.52ctw of diamonds are prong-set flush into the high-polished mounting. The style is versatile and fun to wear. This ring also makes an exquisite and thoughtful gift for any occasion.
More Information
| SKU | 4243 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K White Gold |
| Width | Approximately 2 mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | H |
| Diamond Quantity | 26 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.52CT |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone MM | Approximately 7 x 5 mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.01CT |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review