Oval Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
calcActive())">
Classic and timeless, this stunning sapphire and diamond ring is simply perfect for women of all ages. The exquisite 14K white gold mounting features a beautifully edged mounting that rises up to dazzling 0.12ctw diamond accents and a prong-set 0.25ct oval blue sapphire. This ring looks fantastic with your everyday style as well as a fun night out on the town.
In stock
- SKU
- 3027
$345.00
$240.00
Description / Oval Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
Classic and timeless, this stunning sapphire and diamond ring is simply perfect for women of all ages. The exquisite 14K white gold mounting features a beautifully edged mounting that rises up to dazzling 0.12ctw diamond accents and a prong-set 0.25ct oval blue sapphire. This ring looks fantastic with your everyday style as well as a fun night out on the town.
More Information
| SKU | 3027 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K White Gold |
| Width | Approximately 3 mm |
| Average Clarity | I, SI |
| Average Color | H, I |
| Diamond Quantity | 6 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.12 ct |
| Gemstone | Sapphire |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone MM | Approximately 6 x 4 mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.25CT |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review