Aquamarine Diamond Halo Pendant in 14k Yellow Gold (8.3mm)
calcActive())">
Steal the beauty of the crystal blue ocean and wear it proudly around your neck with this aquamarine and diamond halo pendant. Handcrafted of the finest aquamarine with radiant round diamonds and set in 14k yellow gold.
• 14k yellow gold
• 0.20 ctw.
• 6mm aquamarine
• Handcrafted
In stock
- SKU
- YA-0671
$990.00
$589.00
Description / Aquamarine Diamond Halo Pendant in 14k Yellow Gold (8.3mm)
Steal the beauty of the crystal blue ocean and wear it proudly around your neck with this aquamarine and diamond halo pendant. Handcrafted of the finest aquamarine with radiant round diamonds and set in 14k yellow gold.
• 14k yellow gold
• 0.20 ctw.
• 6mm aquamarine
• Handcrafted
More Information
| SKU | YA-0671 |
|---|---|
| Chain Type | Cable Chain |
| Diameter | 8.3mm |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K Yellow Gold |
| Type Of Clasp | Fold-over Clasp |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 12 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.20ct |
| Gemstone | Aquamarine |
| Gemstone | Aquamarine |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone MM | 6mm |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.00ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review