Aquamarine Diamond Halo Pendant in 14k Rose Gold (8.3mm)
calcActive())">
Description / Aquamarine Diamond Halo Pendant in 14k Rose Gold (8.3mm)
Pretty and powerful, this aquamarine pendant is all anyone will see when you enter the room. Masterfully handcrafted of the finest aquamarine with radiant round diamonds and set in 14k rose gold.
• 14k rose gold
• 0.20 ctw.
• 6mm aquamarine
• Handcrafted
More Information
| SKU | RA-0671 |
|---|---|
| Chain Type | Cable Chain |
| Diameter | 8.3mm |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K Rose Gold |
| Type Of Clasp | Fold-over Clasp |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 12 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.20ct |
| Gemstone | Aquamarine |
| Gemstone | Aquamarine |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone MM | 6mm |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.00ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review