Tri-Color Princess-Cut Diamond Drop Earrings in 18K White, Yellow and Rose Gold (1.04ct)
calcActive())">
Sumptuous tri-color 18k gold create a dynamic treat for the eyes in these glamorous 1.04ctw diamond drop earrings. The pair feature a row of diamonds in white gold that drop delicately down to a square yellow gold frame featuring a princess cut diamond in the center surrounded by a halo of diamond. A high-polished bar of white gold leads to another square frame crafted of rose gold, set on point, with a princess cut in the center and diamonds surrounding it.
In stock
- SKU
- 4359
$2,145.00
$1,495.00
Description / Tri-Color Princess-Cut Diamond Drop Earrings in 18K White, Yellow and Rose Gold (1.04ct)
Sumptuous tri-color 18k gold create a dynamic treat for the eyes in these glamorous 1.04ctw diamond drop earrings. The pair feature a row of diamonds in white gold that drop delicately down to a square yellow gold frame featuring a princess cut diamond in the center surrounded by a halo of diamond. A high-polished bar of white gold leads to another square frame crafted of rose gold, set on point, with a princess cut in the center and diamonds surrounding it.
More Information
| SKU | 4359 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Earring backing | Push-back |
| Finish | Polished |
| Length | Approximately 1 5/16 inches // 33.33mm |
| Metal | 18K Rose Gold |
| Earring Style | Drop |
| Width | Approximately 5/16 inch // 7.93mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | F, G |
| Diamond Quantity | 64 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.04 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review