Diamond-Shaped Diamond Flower Drop Earrings in 18K White Gold (0.43ct)
calcActive())">
Stunning round and baguette diamonds adorn these sophisticated and elegant 0.43ctw diamond drop earrings. These blazing beauties radiate elegance and style. They feature a dainty diamond flower in the center, surrounded by a dynamic diamond frame. They are fashioned of enduring 18k white gold.
In stock
- SKU
- 1762
$2,220.00
$1,495.00
Description / Diamond-Shaped Diamond Flower Drop Earrings in 18K White Gold (0.43ct)
Stunning round and baguette diamonds adorn these sophisticated and elegant 0.43ctw diamond drop earrings. These blazing beauties radiate elegance and style. They feature a dainty diamond flower in the center, surrounded by a dynamic diamond frame. They are fashioned of enduring 18k white gold.
More Information
| SKU | 1762 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Earring backing | Push-back |
| Finish | Polished |
| Length | Approximately 13/16 inch // 20.63mm |
| Metal | 18K White Gold |
| Earring Style | Drop |
| Width | Approximately 1/2 inch // 12.7mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | Approximately 94 |
| Diamond Shape | Baguette, Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.43 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review