Blue Topaz and Sapphire Diamond Ring in 14K White Gold
calcActive())">
Contemporary and captivating, this breathtaking sapphire, blue topaz, and diamond ring makes a sophisticated statement. The ring is fashioned of striking 14K white gold and features a radiant blue topaz that is bezel-set into the center of the ring. The light blue gemstone is them surrounded by richly colored, pave-set blue sapphires. The dynamic split shank features 0.40ctw of dazzling diamonds.
In stock
- SKU
- 4637
$1,101.00
$785.00
Description / Blue Topaz and Sapphire Diamond Ring in 14K White Gold
Contemporary and captivating, this breathtaking sapphire, blue topaz, and diamond ring makes a sophisticated statement. The ring is fashioned of striking 14K white gold and features a radiant blue topaz that is bezel-set into the center of the ring. The light blue gemstone is them surrounded by richly colored, pave-set blue sapphires. The dynamic split shank features 0.40ctw of dazzling diamonds.
More Information
| SKU | 4637 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K White Gold |
| Width | Approximately 7 mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | H, I |
| Diamond Quantity | 12 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.40 ct |
| Gemstone | Blue Topaz, Sapphire |
| Gemstone Shape | Oval, Round |
| Gemstone | Blue Topaz |
| Gemstone MM | Center Blue Topaz: 13.5 x 10 mm |
| Gemstone Quantity | 1 Oval Blue Topaz, 50 Round Sapphires |
| Setting Type | Bezel, Prong/Pave |
| Total Carat Weight (min) | 9.80 ctw; Sapphire: 2..80 ct, Blue Topaz: 7.00 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review