Oval Blue Topaz Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$3,675.00
$2,545.00
- SKU
- 5533
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Sumptuous and sophisticated, this incredible statement ring is going to turn heads. The vibrant oval blue topaz is reminiscent of warm tropical waters and weighs in at an impressive 35.10CT. The vibrant gemstone is surrounded by a dazzling bezel of 1.35ctw pave-set diamonds and set upon a gorgeous 14KT white gold rope band.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 5533 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Engraved, Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 16 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | Approximately 110 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 1.35CT |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone MM : | Approximately 24 x 20 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 35.10CT |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Oval Blue Topaz Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$3,675.00
$2,545.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!