Oval Tanzanite and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
Create Your Ring
calcActive())">
The alluring purplish-blue hues of tanzanite are illuminating. This 14K white gold ring features a 1.70ct oval tanzanite that is bezel set and surrounded by milgrain beading and a halo of dazzling diamonds totaling 0.56ct. The high-polished band is also adorned with diamonds that beautifully finish off the piece. The design is timeless and captivating. It will be worn and enjoyed for many years to come.
In stock
- SKU
- 1159
$2,655.00
$1,855.00
Description / Oval Tanzanite and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
The alluring purplish-blue hues of tanzanite are illuminating. This 14K white gold ring features a 1.70ct oval tanzanite that is bezel set and surrounded by milgrain beading and a halo of dazzling diamonds totaling 0.56ct. The high-polished band is also adorned with diamonds that beautifully finish off the piece. The design is timeless and captivating. It will be worn and enjoyed for many years to come.
More Information
| SKU | 1159 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K White Gold |
| Width | 3 mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 28 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.56 ct |
| Gemstone | Tanzanite |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone | Tanzanite |
| Gemstone MM | 9 x 7 mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Bezel |
| Total Carat Weight (min) | 1.70 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review