Cushion Smoky Topaz and Diamond Ring in 14K White Gold
calcActive())">
Smoky topaz and diamonds combine to create an extraordinary ring. Fashioned of 14K white gold, this unique piece features a richly colored 1.0ct cushion-cut smokey topaz surrounded by 0.45ctw of brilliant white diamonds. The striking split shank features a dynamic twisted braid design that makes this ring super stylish and sophisticated.
In stock
- SKU
- 2358
$1,590.00
$1,115.00
Description / Cushion Smoky Topaz and Diamond Ring in 14K White Gold
Smoky topaz and diamonds combine to create an extraordinary ring. Fashioned of 14K white gold, this unique piece features a richly colored 1.0ct cushion-cut smokey topaz surrounded by 0.45ctw of brilliant white diamonds. The striking split shank features a dynamic twisted braid design that makes this ring super stylish and sophisticated.
More Information
| SKU | 2358 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Engraved, Milgrain, Polished |
| Metal | 14K White Gold |
| Width | Approximately 4mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | F, G |
| Diamond Quantity | 16 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Channel, Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.45 ct |
| Gemstone Shape | Cushion |
| Gemstone | Smoky Topaz |
| Gemstone MM | 6x6mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.00 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review