Small Open Diamond Hamsa Pendant in 14K White Gold (0.07ct)
calcActive())">
Wear this symbolic diamond hamsa hand close to your heart to ward off negative energy. This impressive amulet features 30 round diamonds totaling 0.07 carats set in 14k white gold. Adjustable 16” 17”, 18” chain with lobster clasp closure.
• 14k white gold
• 30 round diamonds
• 0.07 ctw.
• Pavé-setting
• Adjustable rolo chain with lobster clasp closure
In stock
- SKU
- B1007-14k White Gold
$450.00
$325.00
Description / Small Open Diamond Hamsa Pendant in 14K White Gold (0.07ct)
Wear this symbolic diamond hamsa hand close to your heart to ward off negative energy. This impressive amulet features 30 round diamonds totaling 0.07 carats set in 14k white gold. Adjustable 16” 17”, 18” chain with lobster clasp closure.
• 14k white gold
• 30 round diamonds
• 0.07 ctw.
• Pavé-setting
• Adjustable rolo chain with lobster clasp closure
More Information
| SKU | B1007-14k White Gold |
|---|---|
| Chain Length | 16 inches, 17 inches, 18 inches |
| Chain Type | Rolo Chain |
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Length | 0.5 in |
| Metal | 14K White Gold |
| Type Of Clasp | Lobster Clasp |
| Width | 0.3 in |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | H |
| Diamond Quantity | 30 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Pavé |
| Total Carat Weight (min) | 0.07 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review