Emerald-Cut Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
calcActive())">
Destined to become a favorite, this dynamic sapphire and diamond ring is exquisite. The 14K white gold mounting features an alluring bypass design that is glittered with sparkling diamonds. A vibrant emerald-cut 1.40ct sapphire is the star of the show and is frame by dazzling diamonds. This ring makes a magnificent gift for any occasion.
In stock
- SKU
- 4242
$1,905.00
$1,335.00
Description / Emerald-Cut Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
Destined to become a favorite, this dynamic sapphire and diamond ring is exquisite. The 14K white gold mounting features an alluring bypass design that is glittered with sparkling diamonds. A vibrant emerald-cut 1.40ct sapphire is the star of the show and is frame by dazzling diamonds. This ring makes a magnificent gift for any occasion.
More Information
| SKU | 4242 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K White Gold |
| Width | Approximately 4.5 mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 36 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.68 ct |
| Gemstone Shape | Emerald |
| Gemstone MM | Approximately 7 x 5 mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.40 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review