►
Princess-Cut Sapphire and Diamond Stackable Ring in 14K White Gold
$981.00
$695.00
- SKU
- 7274
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
A lovely row of sapphires and diamonds wrap around the finger in this stunning band. Timeless design, with a contemporary twist, are featured in this 14K white gold mounting. Princess-cut sapphires that total 0.91ctw and round diamonds that total 0.18ctw are bezel set into the band and surrounded by milgrain beading. This ring is versatile and will quickly become a favorite "go-to" piece.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 7274 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Milgrain, Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 3 1/2 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 8 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.18 ct |
| Gemstone : | Sapphire |
| Gemstone Shape : | Princess |
| Gemstone MM : | Approximately 3 x 3 mm |
| Gemstone Quantity : | 7 |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.91 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Princess-Cut Sapphire and Diamond Stackable Ring in 14K White Gold
$981.00
$695.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!