Deco Sapphire and Diamond Eternity Ring in 14K Yellow Gold (5mm)
calcActive())">
Ultra feminine and incredibly unique, this stunning sapphire and diamond band adds vibrant color and a radiant glow to finish your look. The band is fashioned of 14K yellow gold and features 0.90ctw bezel-set sapphires, separated by trios of bezel-set dazzling diamonds 0.90ctw. Worn alone or stacked with other rings, this band is a show stopper.
In stock
- SKU
- 4141
$1,650.00
$1,155.00
Description / Deco Sapphire and Diamond Eternity Ring in 14K Yellow Gold (5mm)
Ultra feminine and incredibly unique, this stunning sapphire and diamond band adds vibrant color and a radiant glow to finish your look. The band is fashioned of 14K yellow gold and features 0.90ctw bezel-set sapphires, separated by trios of bezel-set dazzling diamonds 0.90ctw. Worn alone or stacked with other rings, this band is a show stopper.
More Information
| SKU | 4141 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Milgrain, Polished |
| Metal | 14K Yellow Gold |
| Width | Approximately 5 mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 15 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Bezel |
| Total Carat Weight (min) | 0.90 ct |
| Gemstone | Sapphire |
| Gemstone Shape | Princess |
| Gemstone MM | Approximately 4 x 4 mm |
| Gemstone Quantity | 5 |
| Setting Type | Bezel |
| Total Carat Weight (min) | 0.90 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review