Sapphire and Diamond Flower Necklace in 18K White Gold
calcActive())">
Description / Sapphire and Diamond Flower Necklace in 18K White Gold
- Adjustable chain 16", 17", 18"
More Information
| SKU | 9077 |
|---|---|
| Chain Length | 16 inches, 17 inches, 18 inches |
| Chain Type | Rolo Chain |
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Length | 0.4 in |
| Metal | 18K White Gold |
| Type Of Clasp | Spring-ring Clasp |
| Width | 0.44 in |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 10 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Bezel, Pavé |
| Total Carat Weight (min) | 0.03 ct |
| Gemstone | Sapphire |
| Gemstone Shape | Pear |
| Gemstone Quantity | 4 |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.13 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review