Blue Topaz and Diamond Halo Pendant in 14k Yellow Gold (8.3mm)
calcActive())">
When light hits the crystal blue sea, you’re instantly enchanted. Well, expect the same feeling when you gaze upon this blue topaz and diamond halo pendant. Handcrafted exclusively at Bahdos, this necklace is made with blue topaz and a halo of brilliant round diamonds set in 14k yellow gold.
• 14k yellow gold
• 0.20 ctw.
• 6mm blue topaz
• Handcrafted
In stock
- SKU
- YBT-0672
$990.00
$589.00
Description / Blue Topaz and Diamond Halo Pendant in 14k Yellow Gold (8.3mm)
When light hits the crystal blue sea, you’re instantly enchanted. Well, expect the same feeling when you gaze upon this blue topaz and diamond halo pendant. Handcrafted exclusively at Bahdos, this necklace is made with blue topaz and a halo of brilliant round diamonds set in 14k yellow gold.
• 14k yellow gold
• 0.20 ctw.
• 6mm blue topaz
• Handcrafted
More Information
| SKU | YBT-0672 |
|---|---|
| Chain Type | Cable Chain |
| Diameter | 8.3mm |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K Yellow Gold |
| Type Of Clasp | Lobster Clasp |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 12 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.20ct |
| Gemstone | Blue Topaz |
| Gemstone | Blue Topaz |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone MM | 6mm |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.00ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review