Blue Topaz and Diamond Halo Pendant in 14k White Gold (8.3mm)
calcActive())">
Prepare to be enchanted when you first set your eyes on this sparkling blue topaz and diamond halo pendant. Skillfully handcrafted by the artisans at Bahdos, this necklace is made with blue topaz and a halo of brilliant round diamonds set in 14k white gold.
• 14k white gold
• 0.20 ctw.
• 6mm blue topaz
• Handcrafted
In stock
- SKU
- WBT-0672
$990.00
$589.00
Description / Blue Topaz and Diamond Halo Pendant in 14k White Gold (8.3mm)
Prepare to be enchanted when you first set your eyes on this sparkling blue topaz and diamond halo pendant. Skillfully handcrafted by the artisans at Bahdos, this necklace is made with blue topaz and a halo of brilliant round diamonds set in 14k white gold.
• 14k white gold
• 0.20 ctw.
• 6mm blue topaz
• Handcrafted
More Information
| SKU | WBT-0672 |
|---|---|
| Chain Type | Cable Chain |
| Diameter | 8.3mm |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K White Gold |
| Type Of Clasp | Lobster Clasp |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 12 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.20ct |
| Gemstone | Blue Topaz |
| Gemstone | Blue Topaz |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone MM | 6mm |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.00ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review