Round Pink Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
calcActive())">
Pretty in pink! This breathtaking pink sapphire and diamond band adds vibrant radiance and sparkle to your favorite ensembles. The ring is fashioned of 14K white gold and features 0.80ctw of blushing round pink sapphires, each separated by a dazzling round diamond. This exquisite band makes a memorable gift to commemorate any occasion.
In stock
- SKU
- 3317
$1,260.00
$875.00
Description / Round Pink Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
Pretty in pink! This breathtaking pink sapphire and diamond band adds vibrant radiance and sparkle to your favorite ensembles. The ring is fashioned of 14K white gold and features 0.80ctw of blushing round pink sapphires, each separated by a dazzling round diamond. This exquisite band makes a memorable gift to commemorate any occasion.
More Information
| SKU | 3317 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K White Gold |
| Width | 3 mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 2 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.40 ct |
| Gemstone | Sapphire |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone | Pink Sapphire |
| Gemstone MM | Approximately 3.5 x 3.5 mm |
| Gemstone Quantity | 3 |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.80 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review