Opal Diamond Halo Stud Earrings in 14K Yellow Gold
calcActive())">
With class and sophistication, these genuine opal and diamond earrings feature stunning genuine opal gemstones with a halo of 20 round pave-set diamonds per earring. Pairs perfectly with our Opal and Diamond Halo Necklace (B1005).
• 14k yellow gold
• 40 round diamonds
• 2 genuine opal gemstones
• 0.09 ctw. diamonds
• 0.76 ctw. opal
• Handcrafted
In stock
- SKU
- B1014
$595.00
$385.00
Description / Opal Diamond Halo Stud Earrings in 14K Yellow Gold
With class and sophistication, these genuine opal and diamond earrings feature stunning genuine opal gemstones with a halo of 20 round pave-set diamonds per earring. Pairs perfectly with our Opal and Diamond Halo Necklace (B1005).
• 14k yellow gold
• 40 round diamonds
• 2 genuine opal gemstones
• 0.09 ctw. diamonds
• 0.76 ctw. opal
• Handcrafted
More Information
| SKU | B1014 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Diameter | 8.55 mm |
| Earring backing | Push-back |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K Yellow Gold |
| Earring Style | Stud |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | H |
| Diamond Quantity | 40 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Pavé |
| Total Carat Weight (min) | 0.09 ct |
| Gemstone | Opal |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone | Opal |
| Gemstone MM | 5 mm |
| Gemstone Quantity | 2 |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.76 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review