Opal and Diamond Halo Necklace in 14k Rose Gold (8.3mm)
calcActive())">
The mystical allure of a genuine opal stone shines brightly in this opal and diamond halo necklace. Skillfully handcrafted of the finest opal with brilliant round diamonds and set in 14k rose gold for a uniquely alluring contrast.
• 14k rose gold
• 0.20 ctw.
• 6mm genuine opal
• Handcrafted
In stock
- SKU
- RO-0679
$1,200.00
$840.00
Description / Opal and Diamond Halo Necklace in 14k Rose Gold (8.3mm)
The mystical allure of a genuine opal stone shines brightly in this opal and diamond halo necklace. Skillfully handcrafted of the finest opal with brilliant round diamonds and set in 14k rose gold for a uniquely alluring contrast.
• 14k rose gold
• 0.20 ctw.
• 6mm genuine opal
• Handcrafted
More Information
| SKU | RO-0679 |
|---|---|
| Chain Type | Cable Chain |
| Diameter | 8.3mm |
| Metal | 14K Rose Gold |
| Type Of Clasp | Lobster Clasp |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 12 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.20ct |
| Gemstone | Opal |
| Gemstone | Opal |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone MM | 6mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Prong |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review