Double Heart Diamond Pendant in 14K White Gold (1.05ct)
calcActive())">
This illuminating double diamond heart pendant is unique and striking and features a twist on an old favorite. At first glance you'll notice the classic and elegant 1.05ctw diamond heart design, but this style also includes a heart shaped arrow going though the center. It is also fashioned into a secure bail that allows the piece to glide along the chain.
In stock
- SKU
- 5340
$1,980.00
$1,495.00
Description / Double Heart Diamond Pendant in 14K White Gold (1.05ct)
This illuminating double diamond heart pendant is unique and striking and features a twist on an old favorite. At first glance you'll notice the classic and elegant 1.05ctw diamond heart design, but this style also includes a heart shaped arrow going though the center. It is also fashioned into a secure bail that allows the piece to glide along the chain.
More Information
| SKU | 5340 |
|---|---|
| Chain Type | Box Chain |
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Length | 1" |
| Metal | 14K White Gold |
| Type Of Clasp | Spring-ring Clasp |
| Width | 0.88" |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 35 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.05 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review