Twist Diamond Huggie Earrings in 14K Yellow Gold (0.25ct)
calcActive())">
If you are looking for a pair of earrings that are sophisticated and elegant, these yellow gold and diamond stunners are perfect for you. The design features several rows of high-polished 14K yellow gold, with one row that intertwines into the others. The earrings are also fashioned with brilliant white diamond accents in the center that total to 0.25ct. The latch-back closure makes these earrings super simple to put on and take off. These earrings are ideal for the woman who loves to make bold style statements.
In stock
- SKU
- 6212
$1,650.00
$1,095.00
Description / Twist Diamond Huggie Earrings in 14K Yellow Gold (0.25ct)
If you are looking for a pair of earrings that are sophisticated and elegant, these yellow gold and diamond stunners are perfect for you. The design features several rows of high-polished 14K yellow gold, with one row that intertwines into the others. The earrings are also fashioned with brilliant white diamond accents in the center that total to 0.25ct. The latch-back closure makes these earrings super simple to put on and take off. These earrings are ideal for the woman who loves to make bold style statements.
More Information
| SKU | 6212 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Earring backing | French-back |
| Finish | Polished |
| Length | Approximately 3/4 inch // 19.05mm |
| Metal | 14K Yellow Gold |
| Earring Style | Huggie |
| Width | Approximately 1/2 inch // 12.7mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | G, H |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Pavé |
| Total Carat Weight (min) | 0.25 |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review