Mini Star Drop Earrings in 14K White Gold (0.53ct)
calcActive())">
Such an elegant yet diamond drop earring with amazing detail. The top piece of each earring features a diamond center with a dazzling halo surrounding it. The earring design then drops down to showcase a diamond star framed by a twinkling frame of prong-set diamonds. The pair features 0.53ctw of round brilliant diamonds set into 14K white gold.
In stock
- SKU
- 1394
$1,455.00
$975.00
Description / Mini Star Drop Earrings in 14K White Gold (0.53ct)
Such an elegant yet diamond drop earring with amazing detail. The top piece of each earring features a diamond center with a dazzling halo surrounding it. The earring design then drops down to showcase a diamond star framed by a twinkling frame of prong-set diamonds. The pair features 0.53ctw of round brilliant diamonds set into 14K white gold.
More Information
| SKU | 1394 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Earring backing | Push-back |
| Finish | Polished |
| Length | Approximately 1 1/2 inches // 38.1mm |
| Metal | 14K White Gold |
| Earring Style | Fashion |
| Width | Approximately 1/2 inch // 12.7mm |
| Average Clarity | I, SI |
| Average Color | H, I |
| Diamond Quantity | Approximately 94 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.53 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review