Mini Diamond Flower Pendant in 14K White Gold (1.02ct)
calcActive())">
This floral diamond cluster pendant is feminine and fun. It is fashioned of 14k white gold and includes 1.02ctw of diamonds. The center diamond cluster is beautifully accented by a diamond frame. This versatile pendant can be worn year round and is the perfect accent to any ensemble.
In stock
- SKU
- 3684
$1,650.00
$1,100.00
Description / Mini Diamond Flower Pendant in 14K White Gold (1.02ct)
This floral diamond cluster pendant is feminine and fun. It is fashioned of 14k white gold and includes 1.02ctw of diamonds. The center diamond cluster is beautifully accented by a diamond frame. This versatile pendant can be worn year round and is the perfect accent to any ensemble.
More Information
| SKU | 3684 |
|---|---|
| Chain Length | 16 inches, 17 inches, 18 inches |
| Chain Type | Cable Chain |
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Length | Approximately 2/3 inch // 16.93mm |
| Metal | 14K White Gold |
| Type Of Clasp | Spring-ring Clasp |
| Width | Approximately 1/2 inch // 12.7mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | F, G |
| Diamond Quantity | 39 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.02 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review