Garnet and Diamond Halo Pendant in 14k Rose Gold (8.3mm)
calcActive())">
Striking is the word that comes to mind when you gaze upon this garnet and diamond pendant. It’s also the word they’ll use to describe you when you wear it. Handcrafted of genuine garnet with radiant round diamonds and set in 14k rose gold.
• 14k rose gold
• 0.20 ctw.
• 6mm garnet
• Handcrafted
In stock
- SKU
- RG-0476
$990.00
$589.00
Description / Garnet and Diamond Halo Pendant in 14k Rose Gold (8.3mm)
Striking is the word that comes to mind when you gaze upon this garnet and diamond pendant. It’s also the word they’ll use to describe you when you wear it. Handcrafted of genuine garnet with radiant round diamonds and set in 14k rose gold.
• 14k rose gold
• 0.20 ctw.
• 6mm garnet
• Handcrafted
More Information
| SKU | RG-0476 |
|---|---|
| Chain Type | Cable Chain |
| Diameter | 8.3mm |
| Finish | Polished |
| Metal | 14K Rose Gold |
| Type Of Clasp | Lobster Clasp |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 12 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.20ct |
| Gemstone | Garnet |
| Gemstone | Garnet |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone MM | 6mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Prong |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review