Baguette Halo Diamond Cross Pendant 18K White Gold (1.58ct)
calcActive())">
This stylish diamond cross pendant was handcrafted of 18k white gold with a mix of sparkling round and emerald cut diamonds that total over 1 ½ carats. Choose a matching 16- or 18-inch cable link chain.
• 18k white gold
• 1.58 ctw.
• Cable chain with spring-ring clasp
• Handcrafted
In stock
- SKU
- 3274
$3,150.00
$2,650.00
Description / Baguette Halo Diamond Cross Pendant 18K White Gold (1.58ct)
This stylish diamond cross pendant was handcrafted of 18k white gold with a mix of sparkling round and emerald cut diamonds that total over 1 ½ carats. Choose a matching 16- or 18-inch cable link chain.
• 18k white gold
• 1.58 ctw.
• Cable chain with spring-ring clasp
• Handcrafted
More Information
| SKU | 3274 |
|---|---|
| Chain Length | 16 inches |
| Chain Type | Cable Chain |
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Length | Approximately 1 inch // 25.4mm |
| Metal | 18K White Gold |
| Type Of Clasp | Spring-ring Clasp |
| Width | Approximately 3/4 inch // 19.05mm |
| Average Clarity | SI |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 66 |
| Diamond Shape | Baguette, Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.58 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review