Diamond and Turquoise Evil Eye Pendant in 14K Yellow Gold
calcActive())">
Ward off evil spirits and negative energy in style with this diamond and turquoise evil eye pendant. Twenty round pave-set diamonds are set into 14k yellow gold and a 0.14-carat genuine turquoise gemstone sits at the center of the eye.
• 14k yellow gold
• 20 round diamonds
• 1 genuine turquoise gemstone
• 0.14 ctw. diamonds
• 0.14 ctw. turquoise
• Adjustable rolo chain with lobster clasp closure
In stock
- SKU
- B1012-14k Yellow Gold
$585.00
$385.00
Description / Diamond and Turquoise Evil Eye Pendant in 14K Yellow Gold
Ward off evil spirits and negative energy in style with this diamond and turquoise evil eye pendant. Twenty round pave-set diamonds are set into 14k yellow gold and a 0.14-carat genuine turquoise gemstone sits at the center of the eye.
• 14k yellow gold
• 20 round diamonds
• 1 genuine turquoise gemstone
• 0.14 ctw. diamonds
• 0.14 ctw. turquoise
• Adjustable rolo chain with lobster clasp closure
More Information
| SKU | B1012-14k Yellow Gold |
|---|---|
| Chain Length | 16 inches, 17 inches, 18 inches |
| Chain Type | Rolo Chain |
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Length | 0.36 in |
| Metal | 14K Yellow Gold |
| Type Of Clasp | Lobster Clasp |
| Width | 0.43 in |
| Average Clarity | SI1 |
| Average Color | H |
| Diamond Quantity | 20 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Pavé |
| Total Carat Weight (min) | 0.14 ct |
| Gemstone | Turquoise |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Bezel |
| Total Carat Weight (min) | 0.14 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review