Oval Citrine and Diamond Halo XO Ring in 18K Yellow Gold
calcActive())">
Make a stunning style statement with this dynamic 2.36ctw citrine and 1.74ctw diamond ring. Bezel-set into the center of the ring is a radiant oval citrine surrounded by a sparkling halo of diamonds. The band features three rows of channel-set diamonds with an attractive X and O design separating each one. This ring is fashionable and adds a bold accent to your favorite ensemble.
In stock
- SKU
- 3162
$4,605.00
$3,220.00
Description / Oval Citrine and Diamond Halo XO Ring in 18K Yellow Gold
Make a stunning style statement with this dynamic 2.36ctw citrine and 1.74ctw diamond ring. Bezel-set into the center of the ring is a radiant oval citrine surrounded by a sparkling halo of diamonds. The band features three rows of channel-set diamonds with an attractive X and O design separating each one. This ring is fashionable and adds a bold accent to your favorite ensemble.
More Information
| SKU | 3162 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Metal | 18K Yellow Gold |
| Width | Approximately 10 mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | G, H |
| Diamond Quantity | 175 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.74 ct |
| Gemstone | Citrine |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone | Citrine |
| Gemstone MM | Approximately 8 x 10 mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Bezel |
| Total Carat Weight (min) | 2.36 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review