Oval Citrine and Diamond Ring in 18K Yellow Gold
calcActive())">
A buttery gold citrine, prong-set into rich and enduring 18K yellow gold, adds radiance and warmth to any ensemble. A glimmering 1.50ct oval citrine sparkles and shines as the light hits every facet. Four brilliant white diamonds are prong set on the sides to accent the gemstone. This ring is versatile and makes a lovely gift for any occasion.
In stock
- SKU
- 4388
$900.00
$625.00
Description / Oval Citrine and Diamond Ring in 18K Yellow Gold
A buttery gold citrine, prong-set into rich and enduring 18K yellow gold, adds radiance and warmth to any ensemble. A glimmering 1.50ct oval citrine sparkles and shines as the light hits every facet. Four brilliant white diamonds are prong set on the sides to accent the gemstone. This ring is versatile and makes a lovely gift for any occasion.
More Information
| SKU | 4388 |
|---|---|
| Designer | Bahdos |
| Finish | Polished |
| Metal | 18K Yellow Gold |
| Width | Approximately 2 mm |
| Average Clarity | SI, VS |
| Average Color | H, I |
| Diamond Quantity | 4 |
| Diamond Shape | Round |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 0.18 ct |
| Gemstone | Citrine |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone | Citrine |
| Gemstone MM | Approximately 9 x 6.5 mm |
| Gemstone Quantity | 1 |
| Setting Type | Prong |
| Total Carat Weight (min) | 1.50 ct |
| Display Product Options In | Block after Info Column |
Write Your Own Review