Round Amethyst and Diamond Drop Earrings in 14K White Gold (8mm)
- SKU
- 1659
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 1659 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Earring backing : | Hook-back |
| Finish : | Milgrain, Polished |
| Length : | 1 3/16" |
| Metal : | 14K White Gold |
| Earring Style : | Drop |
| Width : | 7/16" |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 40 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.16 ct |
| Gemstone : | Amethyst |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone : | Amethyst |
| Gemstone MM : | Approximately 8 mm |
| Gemstone Quantity : | 2 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 4.53 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Your Shipping Information
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Available now through Paypal Pay later!