Oval Ruby and Petite Diamond Halo Pendant in 14K Yellow Gold
- SKU
- B1105
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This regal piece is a stunner for sure, but the ruby itself is breathtaking. The ruby is a sliced rough ruby stone, holding all its natural and earthly beauty hugged by a halo of petite diamonds. The yellow gold tone enhances the beauty of this pendany by accenting the rich red color of the ruby.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | B1105 |
|---|---|
| Chain Length : | 18 inches |
| Chain Type : | Rolo Chain |
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Length : | 0.97 in |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Type Of Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 0.50 in |
| Average Clarity : | SI2 |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 43 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 0.13 ct |
| Gemstone : | Ruby |
| Gemstone : | Ruby |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 5.60 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Your Shipping Information
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Available now through Paypal Pay later!