Cushion-Cut Prasiolite and Diamond Halo Ring in 14K Yellow Gold
$1,275.00
$890.00
- SKU
- 4273
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Breathtaking and alluring, this spectacular green amethyst ring is a welcome addition to any jewelry loving lady's collection. The 10.03ct cushion-cut green amethyst features a star-burst faceting that adds and incredible amount of sparkle and brilliance. The gemstone is set with diamond adorned prongs and is surround by a halo of diamonds that extend onto the 14K yellow gold band. Make a statement of impeccable style with this sophisticated piece.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 4273 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | 2mm |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | G |
| Diamond Quantity : | 58 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.27 ct |
| Gemstone : | Prasiolite |
| Gemstone Shape : | Cushion |
| Gemstone : | Prasiolite |
| Gemstone MM : | 14 x 14 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 10.03CT |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Cushion-Cut Prasiolite and Diamond Halo Ring in 14K Yellow Gold
$1,275.00
$890.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!